Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu #11.Gün

Bugünü yazmak için o kadar sabırsızlanıyorum ki sevgili okurum. Fakat talihsizlik şu ki bi o kadar yorgun ve yoğunum. Çünkü bi taraftan yaz okulu  için hazırlayacağımız projenin sonuna yaklaşıyoruz, son sürat onu tamamlamaya çalışıyorum. Fakat bugünden sizi mahrum etmeyi de hiç istemiyorum. Onun için hızlıca başlıyorum!

Good Morning Session

Güne Fi, Çi, Pi’nin yazarı Azra Kohen ile başladık. O kibar, tatlı kadından o kadar güzel bir sunum dinledik ki gerçekten çok değerliydi. Hatta öyle ki içimden dedim ki herhalde şu ana kadar gelen konuşmacıların en iyisiydi. Sonra akşam bi oldu beni bambaşka düşüncelere götüren bir başka birisi geldi. Her gelen gidenin üstüne bir tuğla koyuyor. Gerçekten hepsi birbirinden iyi konuşmacılar oluyor. Neyse gel gelelim konumuza. Azra Hanım konuşmaya başlayınca ilk başta dedik herhalde uzay bilimlerinden falan bahsedecek konu böyle devam edecek. Ama sonradan herhalde felsefe, biyoloji başta, fizik başta olmak üzere bütün bilim dallarını tek tek dolaştık. Önce gezegende nerede olduğumuzu tartıştık. Aslında evenin “insanlar ve geri kalan her şey” olmadığına değindi. Bizim samanyoluda nerede olduğumuzu tartıştık. Ve varoluşun 10 boyutu, string theory üzerinde konuştuk. Daha sonrasında sağlıkla ilgili biraz konuştuk. Aslında yediğimiz şeylerin gerçekten hormonlarımıza nasıl etki ettiğini tartıştık. Vücudumuzdaki atomlar arasındaki elektron alış verrişinin neye göre, hangi yiyeceklere göre sağlandığını konuştuk. Vucudumuzda elektron eksikliği olunca adını “Elektron dağıtan enayiler” olarak nitelendirdiğimiz sağlıklı atom parçacıklarının elektron verdiklerinden bahsetti. Nitekim bunun gerçek hayatımızda da uyarlandığını bir örnek ile anlattı. Stephan Hawking, Nicola Tesla, Einstein, Nelson Mandela gibi insanlardan bahsettik. Bunların gerçekten nasıl elektron dağıttığına değindik. Azra Hanım’a geldiği için ben de ayrıca teşekkür ediyorum 🙂

 

Learn From Microsoft

Tekrardan hepimizin çok sevdiği İbrahim hocamız ile birlikteydik. Bu gerçekten çok kritik(anlayan anladı :)) Cognitive serviceler üzerinde uzunca konuşup Cognitive Service’lerin yeteneklerinden bahsettik ve sunumun sonunda hep birlikte bir demo yapma şansı bulduk. Bu bizi çok mutlu etti. Luis AI üzerinde uzunca konuştuktan sonra implementasyonunu gerçekleştirdik. İstediğimiz şehrin adını girerek veya “Bana İstanbul’un plaka kodunu getir” gibi cümleler kuraram plaka sonucunu görüntüleyebiliyoruz. Bunun implementasyonunu yapıp gerçek ürün görüntüleyebilmek bizim için çok önemliydi. Bununla ilgili nasıl yapılır yazısını da kısa süre içerisinde yazmayı hedefliyorum.

Good Evening Session

Bugün Bilgi Üniversitesi Akademisyenlerinden Dijital İletişim Danışmanı Ercüment Büyükşener ile kapanışta birlikteydik. Şimdi ben buraya şu ana kadar gelen en iyi konuşmacı yazacağım ama sonradan bunu update edince bana kızacaksınız her seferinde. Her gelene en iyi diyorsun diye. Ama inanın bana elimde olan bir şey değil gerçekten o kadar etkileyici oluyorlar ki. Nitekim Ercüment Bey’de öyleydi. Hatta o kadar etkilendimki instagramda Kod Adam profilimde 45 dakikalık canlı yayın ile yayınladım. Bundan herkesin faydalanmasını çok istedim.  Efrux adında oğlunun teknolojiyle bağlantısından başlayarak aslında teknolojinin nasıl bir dijital dönüşüm içerisinde olduğunu ve bizim bu dönüşüme nasıl ayak uydurduğumuzu veya uyduramadığımızı konuştuk. 1995’ten gelen büyük teknoloji değişimlerinden şu ana kadar gelen teknolojiye kadar her şeyi konuştuk. 3D printerların geleceğimiz için önemi, geleneksel inovatif yıkım, içerik veri ve ağ ile iş yapmak da dahil olmak üzere bir sürü kritik konulardan bahsettik. Lakin bunlar çok uzun konular. Bununla ilgili yaz okulundan sonra ayrıca eğitim yazısı yazacağım.

 

#aayazokulu

 

kodadamkadir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir