Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu #13.Gün

Selaam! Bugün sizlere yaz okulunun en iyi konuşmacısı şuydu demeyeceğim. Artık bitti Hasan Özdemir’in üstüne yok hakikaten. Fakat Hasan Özdemir’i aratmayan konuşmacılar da yok değil. Yine dolu dolu heyecanlı bir gün geçirdik. Farklı deneyimler tatmaya, farklı insanları tanımaya devam ediyoruz.

Good Morning Session

E-Tohum’u çoğunuz biliyorsunuzdur eminim. Hele ki girişimcilik ekosistemini yakından takip ediyorsanız bilmeme ihtimaliniz yok.(Furkan selamlar:)) Bu sabah E-Tohumun kurucusu Burak Büyükdemir ile birlikteydik. Burak Bey ile girişimcilik üzerine konuşmaya başlayınca bizlere bazı startupların hikayelerinden bahsetti. Mesela Müslim’in hikayesi. Kendi işin kovulduktan sonra yeni işlere atılan Müslim’in hikayesi. Müslim’in en iyi bildiği işlerden birisi temizlik yapmakmış. E haliyle bir işe girişecekse bu da en iyi bildiği iş olan temizlik sektörü olmalıydı. Burası önemli. Aslında burada altı çizilmek istenen şey. Bir işte başarılı olmak istiyorsanız o işin tüm detaylarından haberdar olmalısınız bilmelisiniz. Temizlik işini zor şartlarda yapmaya çalışan Müslim bir şirket açarak bir şekilde yolu Hollanda Başkonsolosluğu ile birleşerek şirketi devasa bir şekilde büyütüyor. Burada vurgulanmak istenen şey, hangi işi yaparsanız yapın o işi iyi tanıyın. Burada kritik bir kaç şey var. Pozitif olmak, işi bilmek, odaklanmak, bunu sürekli yapmak. Biraz da fikirler üzerinde konuştuk ve Burak Büyükdemir dedi ki, bugün ki fikriniz ne olursa olsun kesinlikle yapacağınız iş bu olmayacak, değişecek. Bu fikriniz varacağınız yere ulaşabilmek için başlangıç noktanızdır dedi. Hakikaten çok önemli bür cümle. Adeta ders niteliğinde. Aslında fikrimize deliler gibi körü körüne aşık olmamamızdan bahsediyordu. Hemen ardından çok hoşuma giden bir cümle daha kurdu. “Bir projenin yatırımcı desteği almaması o projeyi başarısız kılmaz, yatırımcı desteği alması da başarılı kılmaz.”

Learn From Microsoft

En değerli Mvp hocalarımızdan birisi olan Engin Polat hocamız ile birlikteydik. Dersini ve içeriğini anlatmadan önce sizlere biraz Engin Polat’tan bahsetmek istiyorum. Kendisi gerçekten çok amaçlı bir makine gibi. Teknik bilgisiyle hepimizi şaşkına düşürmüş durumda. Hemen hemen her teknolojiyi kullanmış, her teknoloji hakkında fikir sahibi olan birisi. Gerçekten takdir ediyorum kendisini. İdolümüzdür. Gelelim eğitime. Bugün aslında benim çok da ilgi duymadığım bir konu vardı. Unity. Nedense oyun sektörü bana biraz itici geliyor. Bundan dolayıdır galiba hiç ilgilenmiyorum. Ama Engin hocamız öyle bir anlatıyor ki hiç dinlemeyen insan dinliyor üstüne anlıyor. Unity’nin nasıl kurulmasından tutunda Unity ile basit görüntüler nasıl oluşturulur, kameranın pozisyonu öneminden ve daha nice şeyden bahsettik. Tabi yeter mi yetmez Engin hocamız için. Bir de demo yaparak bunları toparladı ve bize gerçekten güzel bir deneyim sağladı. Sanırım Unity çalışmak isteyen çoğu kişi artık nereden başlayacağını biliyor durumuna geldi.

Good Evening Session

Günü kapatmak üzere Markalaşma ve İletişim Danışmanı Meltem Çakır sahneye geldi. İlk önce biraz konuşunca ben title’sini sunumunun title’si diye düşündüğüm için içimden bu kadının adı neydi ki falan diye düşünmeye başladım. Ama meğerse Markalaşma ve İletişim Danışmanlığı diye bir şey varmış. Ve ben de dahil olmak üzere çoğumuz o anda farketti. Ki daha farketmediğimiz o kadar çok meslek olabilir ki.

Farklılaşın

Yüreğinizle bakın

Tüketici değil, insan gibi davranın

Fonksiyon değil, duygulardan bahsedin

Zamanın ruhunu iyi okuyun

Halk dinamiğini arkanıza alın

Dönüşen dünyanın öncüsü olun

Hazine için derinlere dalın

Bunlar ne biliyor musunuz? Meltem Çakır’ın sunum boyunca üzerinde durmuş olduğu bazı anahtar cümleler. Her birini ayrı ayrı okuyup yorumladık. Sizde okuyun bu kelimeleri ve yorumlayın.

 

#aayazokulu

 

kodadamkadir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir