Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu #14.Gün

Good Morning Session

Bugün yine sektöründe önde gelen yöneticilerinden birisi bizimleydi. Akbank Ceo’su Hakan Binbaşgil deneyimlerini bize anlatmak üzere sabah erkenden Microsoft Türkiye ofisinde Açık Akademi Yaz Okulu katılımcılarıyla buluşmak için geldi. Aslında biz kendisinin geleceğini bir önceki gün öğrenmiştik ve bunun için herkes sabah erkenden şirkette olmuştu. Ben de gerçekten kendisine sormayı düşündüğüm güzel sorularım vardı. Nitekim sordum, güzel cevaplar aldım 🙂 Hepsini size anlatacağım.
Teknoloji üzerine konuşmaya başladıktan sonra teknoloji ile alakalı bir bölüm seçtiğiniz için çok şanslısınız dedi. Teknolojiye dair yapılan yatırımlardan ve bu alanda aslında piyadaki teknolojik yetkinlikleri yüksek kişilere ne kadar ihtiyaç olduğuna değindi. Daha sonrasında sohbet biraz ülkelere göre kıyaslamaya geldi. Bu konuda çok net bir şey söyledi Hakan Bey, yurt dışına gidin bakın büyük şirketlerin çoğu artık Amerikalı değil dünyanın başka yerlerinden gelen Japon , Çinli, Hintli, Türk insanların varlığından bahsetti. Hakikaten bu cümle değerliydi. Gerçekten öyle artık piyasada bizlerinde ciddi bir şekilde varolduğumuzu anlamamız ve buna göre çalışmamız gerekiyor. Tabi kendimizi yetiştirdiğimiz, eğitim aldığımız dönem içerisinde girişimlerimizin sık sık olacağına değindi. Ve bu süre içerisinde inişli çıkışlı dönemlerimizin olacağını ama yılmadan çalışmamız gerektiğini de ekledi. Daha sonrasında sürekli aklımı kurcalayan bazı sorularım vardı bunları sormak istedim. Geçtiğimiz yıl Akbank bir siber saldırı yaşamıştı. Akabininde bu yıl Mart ayında tekrardan böyle bir söylenti çıktı. Bende bu durumun ne kadar doğru olduğunu ne kadar ciddi olduğunu merak ettim ve kendisine sordum. O da evet geçtiğimiz yılın sonuna doğru böyle bir olayı yaşadık ve düşük meblağda bir zarar yaşadıklarını dile getirdi. Bu ayın Mart ayında ise bir siber saldırının gerçekleşmediğini, şirket içerisindeki network ağından dolayı cihaz problemi yaşanmış ve geçici süreliğine sistemlere erişim sağlanamamış. Yani Hakan Binbaşgil’e göre telaş edecek bi durum yok her şey kontrol altında.

Learn From Microsoft

Teknik eğitim için bugün Selçuk Ermaya bizlerleydi. Javascript Frameworklerini hep beraber inceledik. Javascript Frameworklerinin neler olduğunu ve bunları seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı. Ve sonrasında hep birlikte bir javascript framework öğrenmeye karar verdim. Selçuk Ermaya’nın da aslında daha önce denememiş olduğu bir frameworke giriş yaparak gerçekten sıfırdan başlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğine baktık ve nasıl ilerlememiz gerektiğini öğrendik. Bunu yaparken biz son dönemde moda olan Vue.Js’i inceledik. Hep birlikte bir demo yaptık. Instagramın template ini yazdık. Eğlenceliydi, eskiden yazması kullanması gerçekten zor olan componentleri Vue.Js’in nasıl kolay ve pratik bir şekilde yaptığına baktık. Etkileyiciydi.

 

Good Evening Session

Bilgi Üniversitesi Akademisyeni ve aynı zamanda yazar olan Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan Yaratıcılığın şifrelerini anlatmak üzere bu akşam bizlerle birlikteydi. İyi ki gelmiş, gerçekten kendisinden çok ciddi şeyler öğrendik. Aslında fikirin ortaya çıkmasının sanıldığı kadar karmaşık olmaması gerektiğini, basit düşünülmesi gerektiğine değindi. Sık sık Startup olmuş başarılı hikayelerden örnek vererek aslında fikirlerin sanıldığı kadar komplex olmaması gerektiğini konuştuk. Konuşmasında sık sık söylediği cümleleri not almaya çalıştım çünkü gerçekten basit cümleler olduğuna inanmıyorum. Onun için bunları sık sık sizlerle paylaşacağım. İnsanlardan bahsettik ve insanları makinalardan ayıran en önemli şeyin fikirler olduğunu söyledi. Fikirlerin yanında yaptığımız işlerin ne derece önemli olduğuna değindik. Ve yaptığımız işlerde duyguları ön plana çıkarmanın önemli olduğuna öğrendik. Ve Fatoş hanımın bizlere bazı anahtar cümleler verdi onları sırasıyla sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizde bu cümlelerin üzerinde düşünürseniz iyi olur.

Küçük de düşünün, büyük de düşünün

Reaktif olmayın, proaktif olun, siz hayatı yönlendirin

Veriye anlam katın

Bakış açınızı değiştirin

Topluma yararlı olacak çözümler arayın

İş birliği yapın birlikte çalışın

Eğlenceli olun

Şaşırtın düşündürün beklenmedik şeyler yapın

Çok soru sorun

İnandığınızı savunun

Çalışırken mutluluğunuzdan taviz vermeyin

Yaptığınızla gurur duyun

 

#aayazokulu

 

 

kodadamkadir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir