Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu #17.Gün

Sabah şirkete gittiğimizde ilginç bir sürpriz ile karşılaştık… Hepimizin masasında bir zarf vardı. Ve zarfların içi baya baya doluydu(Para varmış gibiydi). Ama malesef para yoktu tabiki 🙂 İçi dolu E-Kitap idi. Peki nerden gelmişti bunlar?

Good Morning Session

Zarfların sırrı ortaya çıkmayalıydı tabiki… Hızlıca zarflarımızı açtık. İçerisinde yaklaşık 10 tane E-Kitap broşürleri vardı. Bunları satın alabilmek için sosyal sorumluluk projelerine, vakıflara BKMExpress üzerinden istediğiniz miktarda bağış yaparak kitapları satın alıyoruz. Gerçekten çok güzel kitaplar vardı. Dijital girişimcilik, pazarlama stratejileri ve daha bir sürü konu. Peki bu kitapları bize kim getirdi? BKMExpress Ceo’su Soner Canko bu sabah bizimleydi. Açıkcası ben öncesinden böyle bir şirketin varlığını bilmiyordum. BKM Express, internet üzerinden alışverişlerde; kart bilgilerinizi girmeden, işyerleri ile paylaşmadan, kartınızı yanınızda taşımanıza gerek kalmadan ödeme yapabilmenizi sağlayan ücretsiz, kolay, hızlı ve güvenli bir ödeme sistemidir. Aynı zamanda bankalar arası işlem yaparken o işlemlerinizi de bu firma yapıyor. Asıl işleri Big Data ile uğraşıp datalardan anlamlı bilgiler çıkartmak. Ve daha ilginç bi tarafı Türkiye’de Türkiye Istatistik Kurumu’ndan sonra en çok data üreten şirketmiş. Türkiye’nin kartlı ödeme pazarı da göz önünde bulundurulursa gerçekten şirketin iş yükünün ne kadar büyük olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Biraz bunlardan bahsettikten sonra şirket yeni yapıya geçerken ne gibi süreçlerden geçti bunlardan bahsetti. Çalışma şekillerini tamamen değiştirmenin yanı sıra değişikliği benimsediklerini, bakış açısını değiştirmek için sıradışı işler yaptığını ve bunun sonucunda kurumiçi girişimciliği ortaya çıkardığını dile getirdi Soner Bey. Kurumiçi girişimciliği ilk duyunca ben çok şaşırdım. Düşünsenize kendi çalışanınıza böyle bir imkan sunuyorsunuz ve bunun sonucunda çalışanınızı kaybetme riski var. Büyük risk. Bunu kendisine sorunca Soner Bey çok güzel bir açıklama da bulundu. Çalışanlarım şirkette mutsuz kalmasındansa kendi işini yapıp mutlu çalışmasını yeğlerim dedi. Gerçekten muhteşem bir detay takdir ettim.

Learn From Microsoft

Teknik eğitim için bugün Microsoft Türkiye ofisinden birisi vardı aramızda. Oğulcan Bayram. Microsoft Türkiye Partner Technology Strategist pozisyonunda çalışıyor. Konumuz ise Power BI idi. Ben de projemde Power BI kullandığım için bu eğitimi sabırsızlıkla bekliyordum. Power BI datalarımızı analiz edebileceğimiz, istediğimiz şekilde raporlayabileceğimiz bir tool diyebiliriz. Özellikle büyük şirketlerin gerçekten işini çok kolaylaştırıyor. Dışardan basit bir iş gibi gözükse de arkasında dönen gerçekten büyük şeyler var. Hem hazır Dataset hemde akan data üzerinde anlık olarak işlem yapabiliyoruz. Ben projemde anlık olarak datamı analiz etmeye çalışıyorum. Ve problemimin de çözümünü Oğulcan Bayram sayesinde buldum. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak 🙂

Good Evening Session

Bu session gerçekten hayatımda unutmayacağım bir session idi. Çok ilginç bir karekter ilginç bir kişi vardı karşımızda. Levent Erden. Hayatı başarıyla dolu birisi. Galatasaray Üniversitesi’nden mezun olup Boğaziçi’de MBA yaptıktan sonra çok büyük şirketlerin yöneticiliğini yapmış birisi. Hatta öyle ki Pepsi’nin pazarda lider olduğu dönemler Pepsi’nin başında olan birisi. Konuşması biraz ilginç. Etkileyici olduğu kadar anlaşılması da zordu açıkcası. Dönüşümden bahsettik sık sık. Ben bi kere ağzımdan Dijital Dönüşüm lafını çıkardım diye bir süre bana taktı :)) Dijital Dönüşümün olmadığını felsefik olarak açıklamaya çalıştı. Açıkcası bu konuda pek kendisiyle anlaşamasak da uzun uzun açıklamalarda bulundu. Fakat kesinlikle kendisinden çok şey öğrenileceğine inandığım birisi. Konuşması için kendisine teşekkür ederiz:)

 

#aayazokulu

 

kodadamkadir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir