Microsoft Açık Akademi Yaz Okulu #9.Gün

Hey! Merhabalar! Şu ana kadar yazdığım yazılarda her sabah ve akşam şirketlerin Ceo’larını misafir olarak ağırladığımızı anlatmıştım. Fakat bugün ki misafirimiz bence normal Ceo’lara göre biraz daha farklı birisiydi. Nitekim konumu da öyle. Bambaşka bir sektörden. Açıklamayayım şimdi yazıyı okumaya başlayın!

Good Morning Session!

Bugün gerçekten ağırladığımız iki misafirimizde bambaşka sektörlerden gelen başarılı yöneticilerdi. Öncelikle sabah oturumunda NCR Genel Müdürü Işıl Hasdemir ile birlikteydik. NCR hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz öncelikle onu açıklayayım. NCR kullandığımız banka ATM’leri varya, onları üreten ilk şirket. Dünya genelinde 3 milyondan fazla ATM’nin 800.000’den fazlasına sahip olan bir şirkettir. Peki Işıl Hasdemir kendisini nasıl anlattı? Işıl Hasdemir ODTÜ Elektirik Elektronik Mühendisliğinden mezun olmuş, Cisco teknolojileriyle yakından ilgilenmiş birisidir. Kariyer üzerinde yaptığımız konuşmalarda bize düşen görevlerin neler olduğuna değindi kendisi. İlginçtir ilk söylediği cümle “Kariyeriniz için spor yapın” cümlesi oldu. Nitekim akabininde yaptığı açıklamalarla bunu ispatladı. Takım oyununu başarabilmemiz gerektiğine değindi. Başarmak için plan yaparken motivasyonumuzun öneminden bahsettik. Farklı işleri denemekten kaçınmamamız gerektiğini ve bunun yanında kendimize karşı objektif olmamızı istedi. Ve son sözü çok etkileyiciydi ; “Çalıştığınız işi sevin ki pazartesi sendromu yaşamayın.”

Learn From Microsoft

Eğitime Microsoft Mvp’lerinden Emrah Uslu ile başladık. Emrah Uslu Azure PaaS sunumuyla bizlere App Service, Service Fabrik, Azure Functions, Cloud Services gibi konularla bilgilendirdi. Emrah Uslu ile bunların ne demek olduğunu ne gibi görevler üstlendiğini teorik olarak öğrendikten sonra Cloud Application Developer Fatih Doğan ile öğrediklerimizi uygulamaya dökmek için bir demo yaptık. Azure Stream Analytics ile twitter hashtagi dinleyerek Cognitive Service yardımıyla duygu twitlerin duygu analizini gerçekleştirerek sonucu bize mail olarak gönderen bir demo gerçekleştirdik. Uzun ve zahmetliydi fakat gerçekten o workflow u anlamış olmak benim için çok değerliydi.

Good Evening Session

Yazının başında size bir tüyo vermiştim aslında. Evet bugün bambaşka sektörden biri olan Pegasus Ceo Mehmet Tevfik Nane bizimleydi. Tatlı bir ev babası çalışkan bir iş adamı kendisi. Tabi haliyle bu tür insanların sunum gibi teferruatlar hazırlamaya çok vakti olmayabiliyor. Peki ne yaptı? Mehmet Bey salona gelir gelmez büyük enerjisini bizlere aktarabilmek için gerçekten elinden geleni yaptı. Ve İlk bize sorduğu soru; “Benden ne dinlemek istiyorsunuz” oldu. Ve çoğumuzundan bu soruları aldı. Bir çok soru gelmesine rağmen hepsini aklından tutup gerçekten hepsine yanıt olacak bir konuşma gerçekleştirdi. Kendi hayat hikayesinden bahsetti. Lise yıllarından tutunda Sabancı Holding ile çalışma hikayesine kadar bir çok şey konuştuk kendisiyle.

Haliyle böyle birisinden öğütler almak ve bunları uygulamak çok önemli. Ben öyle yaptım ve her önemli cümlesini not aldım. Kısaca bu notlarımı bir liste halinde sizlerle paylaşarak bu yazıyı sonlandırıyorum. İyi çalışmalar.

İşine duygu ve beyin vermek
Stajyerlik sürecinin kritik önemi
İstediğin bir şeyin mantığını anlatarak paylaşmak ve ikna yoluna gitmek
Girişken olmak kulüp vb. yönetiminde bulunmak
İlişkiler geliştirmek kendini sevdirmek
Aksiyon iş
Doğru yerde doğru karar verici
Karar aşamasındaysan yazmaktan çekinme
Hangisi ne anlam ifade eder hangi kaynaklar lazım? Projelerinde bunu düşün
Küçük olaylar büyük , büyük olaylar küçük gözükür
Adam adama gerek (Bu çok önemli bunu sorgulayın)
Kalp kırmak kolay kalp kazanmak zor
Samimiyet sınavı
Farklı bir şey yapmak yeni bir şey üretmek
Ön yargı ve aceleci olmak bazen iyidir bazen kötüdür
Networking
Kritik kararlar verirken adil olmak gerek.
Adaletli olmak hukukun dışında kalan bir kavramdır
Hukuk için adalet adalet için hakkaniyet
Çalışmak heyecanlı olmak farklılaşarak noktaları düşünmek iyi ilişkiler karar noktasında yazılı düşünmek
Çalışanlar bir buket ben o buketin ipiyim dedi
Yalan 1000 tane doğru 1 tane
Kendine güven, iş yapan insan hata yapar
Hatayı bile bile yapmamak haince yapmamak
Hatadan ders çıkarmak
Hakkaniyet
İçindeki Alevi besle

 

#aayazokulu

 

kodadamkadir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir